Facing Death –
Soočanja s smrtjo
Umetniško
fotografiranje
osebe pred
in po smrti



Da bi spodbujali sprejemanje umrljivosti in tudi v smrti videli lepoto življenja, želimo portretirati diptih hudo bolne osebe ob zaključku njenega bivanja. Oseba na eni fotografiji še živi, na drugi ne več. Tako se povežeta življenje in smrt v večni krog, ki ga umetnost ulovi s  fotografovim očesom in zamrzne čas. Portretirana oseba na eni strani zre v čas po svojem življenju, na drugi pa v čas življenja in ju preko umetniškega projekta presega.

V okviru pilotnega projekta je sestavljen že prvi diptih s prvo osebo. (Na zgornji sliki. Prvi Facing Death diptih z g. Emilom Bolho)*

Skozi  umetniški naslon projekt raziskuje odnos naše družbe do zaključka življenja. Na interdisciplinarno zasnovanem projektu člani umetniške ekipe Facing Death sodelujemo s Slovenskim društvom Hospic.

*(Pri nastajanju prvega diptiha so sodelovali še: UKC Maribor, Kralji ulice Maribor, Zavod asistenca in oskrba Maribor, CSD Maribor in Pogrebno podjetje Maribor d.o.o.)

»Umetnost
prek fotografije
detabuizira

smrt.«


Umetniški projekt želi krepiti zavedanje konca življenja. Tekom procesa pridobi participativno dodano vrednost, saj lahko kot skupnost, ki delujemo na polju paliative, prisostvujemo k njegovi končni formi. Udeleženci projekta smo njegovi snovalci, izvajalci, gledalci in ustvarjalci artefaktov. Med umetniškim procesom se tudi pričnejo prepletati različna znanstvena, strokovna, verska in umetniška izhodišča in perspektive.




Pogosto
vprašanje:
Ali je to,
kar počnemo,
etično?


Tema etičnosti je zelo pomembna in smo jo v okviru rednih sestankov fokusne skupine že večkrat odprli. Zavedamo se, da je za umetniški del projekta, katerega cilj je multimedijska razstava, knjiga (foto esej z zgodbami hudo bolnih in udeležencev projekta) in okrogle mize, potrebna popolna transparentnost in vključenost vseh neposredno in posredno udeleženih z njihovim vnaprejšnjim pisnim soglasjem.

Profil
hudo bolne
osebe:


Iščemo hudo bolno osebo, ki se želi fotografirati in ima rada umetnost. Zainteresirana oseba se za sodelovanje odloči izključno sama, pri polni zavesti - javno, z imenom in priimkom. Za sodelovanje v projektu je primeren kdorkoli, ne glede na spol in starost. Vsaka tovrstna hudo bolna oseba ima pravico biti obveščena o možnosti sodelovanja pri projektu.



Potek
fotografiranja




1.    FOTOGRAFIRANJE
PRVEGA DELA DIPTIHA

Prosimo vas, da si vzamete čas, preden se odločite, ali bi želeli sodelovati pri projektu. Razmislite, posvetujete se z vašimi bližnjimi. Glede morebitnih dodatnih vprašanj vam je na voljo strokovno osebje Slovenskega društva Hospic in Facing Death ekipa. V primeru, da se za sodelovanje odločite, boste naprošeni za pisno soglasje. Če se ne odločite za sodelovanje, ta odločitev na noben način ne bo vplivala na vašo oskrbo in spremljanje.





2.    SPREMLJANJE OB BOLEZNI
– Pripravljenost na fotografiranje
drugega dela diptiha.

Spremljanje vaše bolezni z vašim dovoljenjem je tudi čas spoznavanja vašega življenja, izkušenj in odnosa do bolezni. Posredno to predstavlja tudi pripravljenost na fotografiranje drugega dela diptiha. 





3.    FOTOGRAFIRANJE
DRUGEGA DELA DIPTIHA in ostalo snemanje
ob koncu življenja.

Ob koncu življenja bomo vaše bližnje prosili, da stopijo v stik z odgovorno osebo Slovenskega društva Hospic. Zavedamo se, da je to za svojce zelo težko obdobje, da se dotikamo občutljivih vsebin in smo zato že v naprej še posebej hvaležni za pogum in sodelovanje.





4.    ZAKLJUČEK FOTOGRAFIRANJA

Če bi vaši bližnji potrebovali dodatno podporo, se lahko vedno posvetujejo s člani naše ekipe oz. s strokovnim osebjem Slovenskega društva Hospic. Morda je prednost sodelovanja v projektu prav to, da se kadar koli pogovarjate o temah, ki so za vas pomembne in želite o njih izraziti svoja občutja.